
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 550 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Schedule B | 8532240020 |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
| Max Thickness | 550 µm |
| Min Thickness | 450 µm |
Stock: 22217
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03668
Ext.Price$0.03668
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03668 | $0.03668 |
| 10 | $0.01834 | $0.18340 |
| 50 | $0.01411 | $0.70550 |
| 100 | $0.01287 | $1.28700 |
| 500 | $0.01174 | $5.87000 |
| 1000 | $0.01023 | $10.23000 |
| 3000 | $0.00891 | $26.73000 |
| 5000 | $0.00776 | $38.80000 |
| 10000 | $0.00676 | $67.60000 |
| 30000 | $0.00623 | $186.90000 |
| 50000 | $0.00574 | $287.00000 |
